Zamówienia zbiorowe na ubrania komunijne – plusy i minusy

Published by admin on

Wrzesień to czas, gdy rozpoczynają się przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci. Jednym z pierwszych wyborów, o którym się rozmawia, jest strój komunijny. Przedstawiamy analizę, kiedy warto zdecydować się na zamówienie zbiorowe strojów komunijnych i kiedy lepiej zdecydować się na indywidualne zakupy.

Styl a region w Polsce

W Polsce różne regiony mają swoje specyficzne preferencje dotyczące strojów komunijnych. Istnieją miejsca, gdzie dominują długie alby komunijne zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. W innych regionach preferuje się krótkie alby dla chłopców lub zestawy komunijne z komżą liturgiczną i białymi lub czarnymi spodniami. W niektórych parafiach wybór ogranicza się do garniturów komunijnych.

Wybór strojów dla dziewcząt jest jeszcze bardziej złożony. Dostępne są setki modeli, wykończeń i form, obejmujące zarówno alby liturgiczne, alby z kołnierzami, sukienki-alby, jak i eleganckie, proste lub bogato zdobione sukienki komunijne.

Niestety, nie można powiedzieć, że w każdej parafii w Warszawie nosi się komże, a na Pomorzu tylko długie alby. Czasami w jednej parafii obowiązują alby, a w sąsiedniej miejscowości preferuje się sukienki. Wybór stroju zależy w dużej mierze od konkretnej grupy.

Dlaczego warto rozważyć zamówienie zbiorowe strojów komunijnych – kilka słów o zaletach i wadach
Największą zaletą zamówienia zbiorowego jest fakt, że wszystkie dzieci wyglądają tak samo, co skupia większą uwagę na samej liturgii. Nie ma porównywania i analizowania „kto ma jaką sukienkę”.

Drugą istotną korzyścią jest możliwość skorzystania z dodatkowych usług oferowanych przez producenta przy większych zamówieniach. Przy zamówieniach internetowych często wiąże się to z dodatkowymi rabatami, a w przypadku spotkań w parafiach – pełniejszą obsługą, w tym pomiarami dzieci w miejscu.

Dlaczego warto wybrać jeden strój dla całej grupy?

Oczywiście, wybór jednego stroju dla całej grupy często jest trudnym zadaniem. Mówi się, że „Gdzie dwóch ludzi, tam trzy opinie”. W przypadku strojów komunijnych oczekiwania co do sukienek często są skrajnie różne, a znalezienie kompromisu może być trudne.

Jednolity strój może również rodzić potencjalne konflikty, zwłaszcza w grupach, gdzie rodzice mają znaczne różnice finansowe. Dlatego często wybiera się tzw. „bezpieczne” modele, które mieszczą się w średniej półce cenowej i mają ponadczasową stylistykę.

Czasami rodzice nie decydują się na ustalenie jednego modelu, uznając, że każde dziecko powinno wybrać strój zgodny ze swoim stylem i oczekiwaniami. W takich przypadkach zalecamy indywidualne zamówienia.

Categories: Bez kategorii