Sukienka komunijna czy alba liturgiczna – wybór i porównanie

Published by admin on

Decyzja pomiędzy sukienką komunijną a albą liturgiczną nie jest łatwa dla wielu rodziców. Dlatego przedstawiamy analizę wad i zalet obu rozwiązań, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Alby liturgiczne do I Komunii Świętej

Rozpocznijmy od definicji słowa „alba”. Alba, wywodząca się od łacińskiego słowa oznaczającego „biały”, jest symbolem czystości duszy w stanie łaski uświęcającej. Alba liturgiczna to długa, prosta tunika z długimi, szerokimi rękawami sięgającymi do kostek. Częścią alby jest również cingulum – pas lub gruby sznur z frędzlami, którym alba jest przewiązywana w pasie.

dziewczynka w albie komunijnej trzymająca w rękawiczkach komunijnych listek

Alba wyróżnia się konstrukcją i kolorem, podczas gdy sukienki komunijne różnią się tylko konstrukcją. Alby komunijne mają prostą konstrukcję z kontrafałdami na całej długości, podczas gdy sukienki są bardziej dopasowane do sylwetki.

Alby liturgiczne mają wiele zalet. Są uniwersalne w noszeniu, ponieważ są luźne i wygodne. Ich konstrukcja z pionowymi kontrafałdami zapewnia swobodę ruchów. Alby liturgiczne są także spójne wizualnie i mogą być noszone zarówno przez chłopców, jak i dziewczynki, co tworzy efektowny wygląd grupy podczas uroczystości. Dodatkowo, alby liturgiczne są doskonałe do ukrywania niedoskonałości sylwetki i zazwyczaj są tańsze niż sukienki komunijne.

Sukienki komunijne

Sukienki komunijne oferują szeroki wybór stylów, zarówno krótkich, jak i długich, bogato zdobionych szyfonami i koronkami. Są odcinane w pasie i mają różne rodzaje rękawów. Sukienki komunijne pozwalają również na rozbudowę stroju za pomocą peleryn, baskinek lub bolerek.

Na rynku pojawiają się także sukienko-alby, które łączą cechy sukienki komunijnej z elementami liturgicznymi.

Ostateczny wybór między albą a sukienką zależy od preferencji rodziców. Jednak warto pamiętać, że strój komunijny powinien być skromny i stanowić dopełnienie duchowego przeżycia Pierwszej Komunii Świętej. W ofercie Duber Stroje Komunijne znajdziesz eleganckie, efektowne, ale jednocześnie skromne stroje komunijne, które podkreślą znaczenie liturgii tego wyjątkowego dnia.

Categories: Bez kategorii