Długa, biała sukienka na Komunię Świętą – tradycja czy przyzwyczajenie?

Published by admin on

Czy sukienka na Komunię Świętą musi być zawsze długa i biała? To pytanie, które ostatnio często zadają nam rodzice. Dlatego postanowiliśmy przeanalizować tę kwestię i podzielić się naszymi spostrzeżeniami.

Rozpoczniemy od zdefiniowania dwóch aspektów: konstrukcji i koloru stroju komunijnego. Kolor w liturgii ma szczególne znaczenie symboliczne, odzwierciedlając charakter obrzędu. Na przykład, czerwień symbolizuje ogniste języki, jakie pojawiły się w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy Duch Święty zstąpił na Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Zielony kolor niesie nadzieję, natomiast fiolet symbolizuje skruchę, pokorę i umartwienie.

Biel, od łacińskiego słowa „albus”, jest symbolem czystości duszy w stanie łaski uświęcającej. To kolor ściśle związany z sakramentami, takimi jak chrzest, Komunia Święta i ślub. Z tego powodu stosowanie innego koloru jest uważane za niestosowne.

Natomiast długość stroju komunijnego jest bardziej indywidualnym wyborem, pomimo powszechnej opinii. Współczesna alba komunijna ma swoje korzenie w długiej tunice, czyli białej, długiej szacie. Jednak księża są bardziej otwarci na różne możliwości, zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. Chłopcy mogą wybierać spośród długich alb sięgających ziemi lub krótkich albach w zestawie ze spodniami. Dziewczynki również mają do wyboru dwie długości – długie sukienki lub alby oraz krótkie sukienki sięgające do kolan.

Dziewczynka w sukience komunijnej z tiulową spódnicą w groszki. Sukienka posiada uroczy rękawek-bufkę, który dodaje jej uroku. Sukienka ma długość 7/8. Obraz przedstawia dziewczynkę w pięknej sukience komunijnej. Spódnica sukienki wykonana jest z tiulu w wzór groszków, a jej wyjątkowość podkreśla uroczy rękawek-bufka. Sukienka ma długość 7/8, co nadaje jej eleganckiego wyglądu. Odkryj urok i elegancję tego stroju komunijnego dla dziewczynki.
Sukienka komunijna SISSI

Categories: Bez kategorii